فتاح در سفر به چابهار اعلام کرد: سرمایه‌گذاری ۱۵ هزار میلیارد تومانی بنیاد مستضعفان برای توسعه جنوب سیستان و بلوچستان/ جزئیاتی از طرح‌های محرومیت‌زدایی بنیاد در بلوچستان
جمعه 20 مرداد 1402

رئیس بنیاد مستصعفان در سفر به چابهار ضمن اعلام مصوباتی در حوزه محرومیت‌زدایی از شهرستان‌های‌جنوبی سیستان و بلوچستان، از آمادگی بنیاد برای ۱۵ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری برای توسعه زیرساخت‌های این مناطق خبر داد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد علوی، سید پرویز فتاح در دومین روز سفر به استان سیستان و بلوچستان و شهرستان چابهار، پس از بازدید از بندر شهید بهشتی و نیروگاه چابهار با حضور در فرمانداری این شهرستان، با مسولان مناطق جنوبی استان و فرمانداران «نیکشهر، کنارک، راسک، سرباز، دشتیاری، لاشار، دلگان، چابهار و فنوج» دیدار کرد.

رئیس بنیاد مستضعفان در پایان این جلسه با تشریح برخی مصوبات امروز اظهار کرد: در این جلسه تصمیمات خوبی به نفع مردم منطقه اتخاذ شد.

فتاح افزود: در بخش اقتصادی با توجه به نیاز استان به تولید برق بیشتر به عنوان زیرساخت توسعه، بنیاد برای سرمایه‌گذاری ۱۴ هزار میلیارد تومانی به منظور ۲ برابر شدن ظرفیت تولید نیروگاه چابهار و افزایش ظرفیت تولید آن به ۱۰۰۰ مگاوات، اعلام آمادگی کرد. البته این سرمایه‌گذاری بنیاد نیازمند تضمین تامین خوراک گاز نیروگاه و تکمیل خطوط انتقال برق است.

وی با اشاره به حضور برخی شرکت‌های بنیاد مستضعفان در بندر شهیدبهشتی چابهار گفت: این شرکت‌ها در بخش‌های مختلف این بندر درحال فعالیت و سرمایه‌گذاری هستند ولی در جلسه امروز مصوب شد بنیاد مستضعفان در مرحله اول سرمایه‌گذاری ۱۲۰۰ میلیارد تومانی در بخش پایانه غلات این بندر با هدف تامین امنیت بیشتر غذایی کشور داشته باشد و در مراحل بعد، در بخش‌های دیگر این بندر نیز سرمایه‌گذاری کنیم.

 

اقدامات و مصوبات بنیاد برای محرومیت‌زدایی از جنوب سیستان و بلوچستان

فتاح در ادامه با اشاره به برخی اقدامات بنیاد در حوزه محرومیت‌زدایی از جنوب استان سیستان و بلوچستان نیز گفت: در سال گذشته بیش از ۸۰ میلیارد تومان اقدامات محرومیت‌زدایی در جنوب استان انجام شد.

رئیس بنیاد مستضعفان افزود: توزیع ۹ هزار بسته معیشتی، تامین چندین دستگاه آمبولانس، تانکر آبرسان، خودرو حمل زباله و همچنین احداث و بازسازی ده‌ها کلاس درس، خوابگاه دانش‌آموزی و همچنین احداث مرکز بهداشت، بخشی از اقدامات بنیاد در این حوزه است.

وی اضافه کرد: در جلسه امروز مصوبات سفر سال قبل ما به این منطقه مرور شد و خوشبختانه بخش عمده‌ای از تعهدات ما انجام شده است.

رئیس بنیاد مستضعفان ادامه داد: علاوه بر این موارد، در حال حاضر ساخت ۱۳۵۰ واحد مسکونی با مشارکت بنیاد مستضعفان در مناطق جنوبی استان در جریان است که ان‌شاءالله این واحدها تا دهه فجر امسال تکمیل و به خانواده‌های محروم این شهرستان‌های جنوبی واگذار می‌شود و ما امروز اعلام کردیم پس از تکمیل این واحدها، ساخت همین تعداد واحد مسکونی، مجددا برای محرومان این مناطق در دستور کار قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به تخصیص ۵۰ میلیارد تومان از سوی بنیاد مستضعفان برای ارائه تسهیلات قرض‌‌الحسنه ضروری و اشتغال محرومان در سال جاری گفت: علاوه بر این، در جلسه امروز اعلام کردیم ۱۰۰ میلیارد تومان برای پروژه‌های محرومیت‌زدایی از شهرستان‌های جنوبی استان سیستان و بلوچستان و شهرستان‌های نیکشهر، کنارک، راسک، سرباز، دشتیاری، لاشار، دلگان، چابهار و فنوج هزینه خواهیم کرد و البته توزیع این اعتبار باید با نظارت مسولان استان انجام شود تا عدالت در توزیع این اعتبار محقق شود.

فتاح با بیان اینکه تامین ۳۰۰ دستگاه ترانس توزیع برق برای جنوب استان در ۲ سال گذشته تاثیر بسیاری در جلوگیری از افت ولتاژ و قطعی برق داشته افزود: با توجه به تاثیر این اقدام بنیاد مستضعفان در پایداری شبکه توزیع، امروز درخواست‌هایی مطرح و مقرر شد بنیاد مستضعفان ۲۰۰ دستگاه ترانس دیگر را نیز تامین و به مردم این شهرستان‌ها اهدا کند.

وی ادامه داد: در حوزه تامین آمبولانس نیز بنیاد مستضعفان ۳ دستگاه آمبولانس را طی ماه گذشته به شهرستان‌های جنوب سیستان و بلوچستان اهدا کرد ولی با توجه به نیاز این مناطق، تصمیم گرفتیم درصورت تهیه آمبولانس، بنیاد مستضعفان مساعدت لازم را برای تامین هزینه خرید آمبولانس‌های مورد نیاز منطقه داشته باشد.

فتاح با بیان اینکه استان سیستان و بلوچستان، دارای بیشترین نقاط هدف طرح‌های محرومیت‌زدایی و آبادانی بنیاد مستضعفان در سراسر کشور است گفت: علاوه برمناطق هدف ما در شمال این استان، ما در شهرستان‌های قصرقند، دشتیاری و حاشیه چابهار در جنوب استان حضور داریم ولی خدمات و اقدامات محرومیت‌زدایی ما، تنها منحصر به این شهرستان‌ها نیست و با هماهنگی استانداری، می‌تواند مناطق جدیدی به مناطق هدف ما اضافه شود.

رئیس بنیاد مستضعفان افزود: علاوه بر این موارد در جلسه امروز اعلام کردیم که برای حمایت بیشتر از مددجویان کمیته امداد و بهزیستی در جنوب استان و امکان پاسخگویی بیشتر به مراجعان موردی، ۱۰ میلیارد تومان در اختیار کمیته امداد و ۱۰ میلیارد تومان در اختیار بهزیستی این مناطق قرار گیرد.

به گفته فتاح بزودی ۱۰ هزار بسته معیشتی نیز از سوی بنیاد مستضعفان میان محرومان مناطق جنوبی استان توزیع می‌شود.

رئیس بنیاد مستضعفان در پایان خاطرنشان کرد: این موارد بخشی از اقدامات ما برای استان سیستان و بلوچستان و مردم قدرشناس آن است و ما هرچقدر که بتوانیم به این مردم عزیز خدمت خواهیم کرد و هیچ مضایقه‌ای برای کمک به این استان و مردم عزیز آن نداریم.

www.alavi-bonyad.com/8969