اشتغالزایی 600 بانوی سرپرست خانوار در شهرستان مراوه تپه
چهارشنبه 4 خرداد 1401

بنیاد علوی با تثبیت ، احیا و ایجاد رسته شغلی صنایع دستی (نمدمالی، قالی، گبه و تابلو فرش ) برای 600 نفر از زنان سرپرست خانوار و اقشار ضعیف در شهرستان مراوه تپه کار آفرینی کرد.

بنیاد علوی با فراهم آوردن زمینه اشتغال برای روستاییان و تقویت روحیه کار در زمینه محصولات نمدی دست به برنامه‌ریزی گسترده در روستا‌ها زده است و با همکاری نهاد آبادانی و پیشرفت مراوه تپه سلسله تحقیقات و پژوهشی خود را در زمینه تولیدات نمدی از پشم خالص بره بیش از یک سال انجام داده است.

به گزارش روابط عمومی بنیاد علوی، حضور مداوم و مستمر در منطقه بیش از ۸۰ مأموریت در سطح شهرستان در بیش از ۱۴ ماه اخیر و شناسایی دامداران منطقه و تولیدات آن‌ها در کیفیت پشم تولیدی از دام، مورد تحقیق و پژوهش بوده است.

ایجاد کارگاه حلاجی پشم و فرآوری آن در کارگاه مربوطه به‌عنوان یکی از حلقه‌های زنجیره تولید محصولات نمدی از مراحل اولیه تولیدات توسط کارگاه‌های اشتغال خانگی و مداومت در طرح چینی و بالا بردن کیفیت نمد از اقدامات موثر موسسه ماهرو به‌عنوان عامل توسعه نمد نهاد آبادانی و پیشرفت در منطقه بوده است.

عرضه محصولات با کیفیت با کاربردی‌های متفاوت زیرانداز و دکوری به بازار‌های هدف در استان و خارج از استان از اقدامات موثر بنیاد علوی و موسسه ماهرو به عنوان عامل توسعه نمد بوده است که گام موثری هر چند کوچک، اما مفید در جهت بهبود زندگی واشتغال جوامع روستایی شده است.

قابل ذکر است رسته نمد تا پیش از ورود بنیاد علوی در شهرستان به دست فراموشی سپرده شده بود . اما احیای این رسته از طریق مطالعه و شناسایی موانع زنجیره ارزش این رسته منجر شد  تا سالانه از دور ریز 200 تن پشم در شهرستان جلوگیری شود و در آمد روستاییان به نحو چشمگیری ارتقا یابد.

//www.alavi-bonyad.com/3447