اشتغالزایی یک هزار نفری بنیاد علوی با طرح توسعه گیاهان دارویی در کهگیلویه و بویراحمد
پنجشنبه 16 آذر 1402

با پیاده سازی طرح توسعه گیاهان دارویی توسط بنیاد علوی و با هدف توانمند سازی محرومان، برای یک هزار نفر در استان کهگیلویه و بویراحمد شغل ایجاد شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و رسانه بنیاد علوی؛ مسعود پناهی مدیرعامل شرکت زرفام کیش در همایش زنجیره ارزش گیاهان دارویی در یاسوج گفت: این طرح در قالب پروژه اشتغال حامی با اولویت رسته های مزیت دار در برنامه بنیاد علوی و این شرکت قرار گرفت .

به گفته پناهی، رسته گیاهان دارویی با حضور افراد توانمند در 500 هکتار از اراضی کشاورزی انجام شد که ایجاد یک هزار فرصت شغلی نیز از برکات این طرح است.

وی با اشاره به اشتغال 90 درصدی طرح توسعه گیاهان دارویی در کهگیلویه و بویراحمد افزود: از دیگر مزایای این طرح اجرای آن با مشارکت بانوان این مناطق است .

به گفته مدیرعامل شرکت زرفام، رویکرد محرومیت زدایی از طریق توانمندسازی و ایجاد اشتغال از ماموریت‌های بنیاد مستضعفان است به نحوی که از ۶ سال گذشته تاکنون پروژه اشتغال حامی در دو رسته حمایت از رسته‌های مزیت دار در دستور گرفته است.

پناهی، حمایت جدی مسئولان استانی از طرح توسه گیاهان دارویی را خواستار شد و افزود: در صورت حمایت بیشتر زنجیره ارزش گیاهان دارویی کامل و بخش‌های فرآوری در این طرح  توسعه بیشتری خواهد یافت، ضمن اینکه در جهت تولید نشاء و بذر نیز باید اقدامات جدی تری صورت گیرد.

وی تاکید کرد در تداوم حمایت ها، اراضی سطح کشت گیاهان دارویی سه برابر فعلی خواهد بود.

سید احسان عسکری معاون اقتصادی استانداری نیز در این همایش گفت: از مجموعه 1200 گونه گیاهان دارویی، 475 گونه آن در این استان است در حالی که تعداد گونه های گیاهان دارویی در اروپا 800 مورد اعلام شده است.

وی گفت: تراز تولید گیاهان دارویی یک هزار و  300 کیلوگرم در هر هکتار است.

در ادامه مصدق رضایی دبیر طرح توسعه گیاهان دارویی شرکت زرفام در کهگیلویه و بویراحمد بنیاد علوی نیز گفت: کار مطالعاتی و امکان سنجی گیاهان دارویی از فروردین ۱۴۰۱ با حمایت بنیاد علوی آغاز شد و مشخص کردیم که چه گیاهی در کدام نقطه کاشته شود.
وی از برگزاری کارگاه سه روزه آموزش و توانمندسازی در شهرستان لنده خبر داد و گفت: در 96 روستای پنج شهرستان استان شبکه تشکیل شد و 500 کشاورز در  500 هکتار از اراضی مشغول به کار شدند.
رضایی عنوان کرد: 250 میلیارد ریال نیز برای طرح‌های اشتغالزایی گیاهان دارویی به متقاضیان پرداخت شد.

در پایان این همایش تعدادی از کشاورزان، کارشناسان و بهره برداران نمونه گیاهان دارویی این استان با اهداء لوح سپاس و تندیس  مورد تقدیر قرار گرفتند.

www.alavi-bonyad.com/10684