خبر خوش برای زندانیان در آستانه دهه «امامت و ولایت»؛ بنیاد مستضعفان ۵۰۰ زندانی غیرعمد نیازمند را آزاد کرد
یکشنبه 27 خرداد 1403
با حمایت مالی بنیاد مستضعفان و تخصیص 500 میلیارد ریال از سوی این بنیاد، زمینه آزادی ۵۰۰ زندانی محکوم جرائم غیرعمد فراهم شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و رسانه بنیاد علوی به نقل از ستاد دیه کشور ؛ این اقدام در آستانه عید سعید قربان صورت پذیرفته و تا پایان دهه «امامت و ولایت» طبق نظارت ستاد دیه شرایط استخلاص ۵۰۰ زندانی احصاء شده در این طرح عملی خواهد شد.

بدنبال این طرح خداپسندانه که از تمامی استان‌های کشور مددجوی بدهکار مالی برای آزادی معرفی شده است، ۱۲ زندانی زن و ۴۸۸ بدهکار مالی مرد که اغلب در شمار سرپرستان خانواده هستند، آزاد و به آغوش خانواده‌ باز خواهند گشت.

استان فارس با معرفی ۵۰ زندانی جرایم غیرعمد در رأس فهرست عددی افراد استخلاص یافته قرار گرفته و در رتبه‌های بعد تهران و مازندران قرار دارند که هر کدام به ترتیب با شناسائی ۴۰ و ۳۰ زندانی نیازمند بیشترین انتفاع را از این حمایت داشته‌اند.

مبلغ بدهی پانصد زندانی مساعدت شده رقمی معادل ۱۰ هزار میلیارد ریال بود که طبق جدول فرآیند آزادی محبوسان غیربزهکار ۹ هزار و سیصد میلیارد ریال با طی مراحل فرآیند آزادی چون «اخذ گذشت رضایتمندانه از شکات»، «ارایه دادخواست‌های اعسار و تعدیل» و «آورده خانواده زندانیان» از محکوم‌ٌبه کسر شده است.

همچنین مبلغ ۴۲۳ میلیارد ریال را ستاد مردمی دیه از محل کمک‌های مردمی تامین و باقیمانده ۵۰۰ میلیارد ریال نهایی را هم بنیاد مستضعفان تقبل نموده است.

بنابر این گزارش مجموعه خدمت‌رسان بنیاد مستضعفان در سنوات گذشته نیز همواره حامی زندانیان نیازمند جرائم غیرعمد بوده و تا کنون زمینه آزادی بیش از ۴۳۰۰ زندانی جرایم غیرعمد از استان‌های مختلف کشور را فراهم کرده است.